Americké brambory jako příloha – co jste o nich nevěděli

Americké brambory jako příloha – co jste o nich nevěděli

Jsou americké brambory zdravé? Často se říká, že nikoliv. Možná si to myslíte taky, přece jen se obvykle přidávají k nezdravým pochutinám, a tak snadno spadnou do kategorie nevhodného jídla. Americké, tedy pečené brambory jsou ale překvapivě výživné a hodí se i pro dietní stravování.

Jsou americké brambory dobré pro vaše zdraví?

Ano, jsou. Velká pečená brambora obsahuje asi 5 gramů vlákniny a bílkovin, což tvoří asi 25 % doporučeného denního příjmu vlákniny a 10 % doporučeného denního příjmu bílkovin. Americké brambory mají také vysoký obsah draslíku, který pomáhá udržovat nízký krevní tlak. Kromě toho nemají pečené brambory téměř žádný tuk (nasycený nebo nenasycený) a cholesterol, jedná se tedy o potravinu vhodnou i pro zdraví srdce.

Kolik obsahují pečené brambory kalorií?

Pro zdravé stravování jsou americké brambory vhodné, můžete je ale konzumovat i při dietě? Klidně ano. Větší pečená brambora má méně kalorií, než by se zdálo – jen něco málo přes 200 kalorií. Když si ji vychutnáte se zdravými přísadami, jako jsou nízkotučný sýr, pažitka nebo paprika, máte hned dietní a přitom lahodný pokrm.

Nicméně mějte na paměti, že americké brambory jsou potraviny s velmi vysokým glykemickým indexem. Což znamená, že zejména diabetici by se měli mít na pozoru, kolik takových brambor zkonzumují, aby se jim nezvýšila hladina cukru v krvi.

Jak připravit dokonalé americké brambory

Teď už víte, že pečených brambor se nemusíte vzdávat ani při dietním stravování. Poradíme vám, jak si je připravit, aby se po nich hned zaprášilo.

Ingredience:

Postup:

  1. Rozehřejte troubu na 200 °C. Brambory důkladně očistěte, ale neškrábejte, budou se péci ve slupce. Nakrájejte je na osminky.
  2. Všechno koření, sůl a olej smíchejte. Brambory nakrájené na osminky obalte v připravené směsi.
  3. Vložte brambory na plech, vyskládaný pečicím papírem.
  4. Nejprve pečte asi 10 minut na 100 °C, potom dalších 20–30 minut na 160 °C. Brambory budou mít krásně křupavou krustičku, ale přitom budou měkké a jednoduše neodolatelné.
  5. Servírujte s čerstvým rozmarýnem.

Americké brambory se skvěle hodí jako příloha ke steaku, ale jsou výborné i samotné. Až nebudete vědět, co připravit na rychlou a chutnou večeři, vyzkoušejte tyto americké brambory. Hotové jsou hned a stejně rychle zmizí z plechu.
Tip: Zkuste i ostatní recepty na přílohy, které máme na blogu.

Sledujte nás na facebooku, aby vám už neutekl žádný zajímavý článek, recept nebo soutěž!

Sledujte náš Facebook

Autor
Barbora
20. 12. 2017
Tagy
#tradice #příprava #suroviny
Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.